O marce Polska Glina

         Historia marki naturalnych tynków dekoracyjnych POLSKA GLINA sięga roku 2016, kiedy to właściciele spółki CERADBUD, budując swoją nową siedzibę, postanowili wykorzystać do wykończenia jej wnętrz materiały pochodzenia wyłącznie naturalnego. Bazując na surowcu ilastym z własnej kopalni oraz innych krajowych glinach i kaolinach, opracowane zostały eksperymentalne receptury tynków. Następnie w zakładowym laboratorium wyprodukowano niewielkie, próbne partie zapraw i nałożono je na ściany budynku biurowego. Efekty tych prac okazały się zaskakująco dobre, wykonane tynki są nie tylko bardzo estetyczne i oryginalne, ale również - po odpowiednim zabezpieczeniu - trwałe.

        W taki sposób powstała idea wdrożenia do produkcji innowacyjnych materiałów wykończeniowych, które będą łączyły w sobie dwie cechy: naturalny charakter i nowoczesny wygląd. Glina, będąca naturalnym surowcem mineralnym, posiada własciwości korzystnie wpływające na zdrowie człowieka i jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, jednak w ostatnich dziesięcioleciach została zepchnięta na margines, głównie ze względu na funkcjonujący stereotyp o złej estetyce i niskiej trwałości konstrukcji wykonanych z tego niezwykłego surowca. Jednak dzięki obecnej technice i nauce można wyprodukować tynki gliniane, które będą trwałe, a wykończone nimi pomieszczenia niekoniecznie muszą wygladać jak lepianka, wręcz przeciwnie - znajdą zastosowanie w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.
        Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Funduszy Europejskich, w ramach projektu wybudowano halę produkcyjno-magazynową, zakupiono nową linię technologiczną do mieszania i pakowania suchych zapraw, robot paletyzujący oraz elektryczny wózek widłowy. Przebieg realizacji inwestycji został przedstawiony na powyższym filmie.

Przeczytaj również artykuł naukowy: Dlaczego warto stosować produkty marki POLSKA GLINA?


tel. +48 601 470 180
tel. +48 41 373 59 11
e-mail: info@tynkigliniane.eu